اصول دکوراسیون داخلی

اصول دکوراسیون داخلی

اصول دکوراسیون داخلی

اصول دکوراسیون داخلی

اگر تا به حال گمان می‌کردید که خانه‌های زیبا به خودی خود زیبا طراحی شده‌اند، سخت در اشتباه هستید. علمی پشت آن نهفته است و اصول طراحی خانه یکی از مهم ترین مواردی است که قبل از تغییر دکوراسیون باید در نظر بگیرید. این اصول اساسی که باید هنگام ساخت یک طراحی داخلی مدرن خیره کننده رعایت شود را نباید از قلم انداخت.

تعادل:

سه نوع تعادل مورد استفاده در طراحی عبارتند از: متقارن، نامتقارن و شعاعی. تعادل نامتقارن بیشتر در طراحی داخلی مدرن مورد استفاده قرار می گیرد و تعادل را از طریق اشیاء مختلف با جاذبه بصری یکسان به ارمغان می‌آورد. تعادل نامتقارن رسمی است اما دستیابی به آن دشوار است. با این حال اگر طراحی موفق شود، احساس سرزندگی و نشاط ایجاد می کند. اطمینان حاصل کنید که انوع تعادل در طراحی را به دقت بررسی کرده اید و اینکه کدام یک قبل از انجام دکوراسیون برای فضای شما بهتر جلوه می کند.

تکرار:

این تکنیک از همان ویژگی‌ الگو‌های تکرار شده در خانه استفاده می کند. احتمالات بی‌نهایتی برای ساخت یک الگوی تکرارشونده با استفاده از طرح‌ها، رنگ‌ها، بافت‌ها یا اسباب و اثاثیه وجود دارد. اگر به دنبال یک میانبر برای این اصل هستید سعی کنید بیشتر از همان رنگ‌های تند، پوشش فلزی یکسان در کل فضای نشیمن، پیشخوان‌های یکسان برای حمام و آشپزخانه، فرش های مشابه در اتاق های مجاور و حتی سبک یکسان در لوازم جانبی استفاده کنید.

توالی:

این هنر افزایش یا کاهش کیفیت یا خاصیت‌های یک ویژگی است، مانند دسته‌ایی از لوازم دکوری با اندازه‌های مختلف یا دامنه رنگی که از یک طیف به طیف مرتبط دیگر حرکت می کند. برای نمونه، مجموعه‌ایی از شمع‌ با اندازه‌های مختلف تهیه کنید و آنها را روی میز یا قفسه نمایش دهید. آنها فوراً جلب توجه می کنند!

انتقال:

اصل انتقال یک جریان روان به منظور تجربه طبیعی محیط داخلی یک بخش خانه به بخشی دیگر را ایجاد می کند. به یاد داشته باشید که همانند تکرار یا توالی نیست. خطوط انتقالی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند، خطوط منحنی مانند یک راه ‌رو قوسی یا یک مسیر پیچ در پیچ هستند. درهای شیشه ای نیز منتقل‌کنندگان بسیار خوبی هستند.

تضاد:

تضاد عناصر مختلف را در برابر یکدیگر قرار می دهد، به عنوان مثال کوسن های سیاه و سفید، و همچنین اشکال متضاد (مثلا مربع و دایره). تضاد، فضا را سرزنده می کند اما باید با احتیاط از آن استفاده کرد، در غیر این صورت ممکن است زننده به نظر برسد. این ممکن است ساده ترین اصل برای اعمال به نظر برسد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به دنبال رنگ ها و اشکال متضاد بگردید و آنها را به فضای داخلی وارد کنید. اما مانند آنچه گفته شد، باید بسیار مراقب باشید که زیاده روی نکنید زیرا تمام تلاشی را که قبلاً برای طراحی فضای خود انجام داده اید از بین خواهید برد.

مقیاس و نسبت:

این دو اصل طراحی، مانند دست در دستکش، در ارتباط با اندازه‌ها و شکل‌ها با هم هماهنگ می‌شوند. مقیاس اندازه یک جسم است که در مقابل شی دیگر قرار می گیرد و نسبیت به نسبت یک عنصر به کل فضا اشاره دارد. هر دو برای ایجاد و تداوم احساس راحتی در خانه مهم هستند. بطور کلی مقیاس و نسبت درمورد طرح‌ها و ارتفاع‌های مختلف با هدف ایجاد جذابیت بصری و چشمگیر در اتاق است. شما می توانید با گل و گیاه و آثار هنری بازی کنید تا مقیاس و نسبت را در خانه خود آزمایش کرده و مراقب باشید که برای چشم خوشایند باشد. از امتحان کردن چیدمان‌های مختلف نترسید و به ترتیبی که بیشتر از همه دوست دارید بچسبید.

رنگ:

رنگ ها نقش بسیار زیادی در طراحی داخلی دارند و ایجاد ترکیب رنگ ها به خودی خود یک علم است. رنگ‌ها باید شخصیت صاحب خانه را بیان کنند و در عین‌حال جریانی را در سراسر خانه ایجاد کنند، بدون اینکه اتاقی را که در آن استفاده می‌شوند زیر و رو کنند. سه روش اساسی برای بیان رنگ ها وجود دارد: فعال، غیرفعال و خنثی. رنگ‌های روشن و غیرفعال فضای داخلی شما را مطبوع، بزرگ‌تر و روشن‌تر می‌کنند، در حالی که رنگ‌های فعال و تیره به فضای شما ظاهری دنج‌تر، گرم‌تر و پیچیده‌تر می‌دهند. خنثی‌ها برای تزئین فضا واقعاً ضروری هستند و به آرامش بخشیدن به فضای زندگی کمک می‌کنند. شما کدام یک را ترجیح می‌دهید؟

جمع‌بندی:

تمام اصول فوق طراحی خانه را می توان با راه دادن نور زیاد به خانه تقویت و بهینه‌سازی کرد. همچنین حالا با اصولی که یاد گرفته‌اید می توانید با اطمینان خاطر از فروشگاه سامی مبل که شامل محصولات شیک و مدرن است خریدی مطمیین داشته باشید. اطلاعات بیشتر در مورد اصول طراحی داخلی را می توانید از طریق مجله سامی مبل دنبال کنید. امیدوارم ویژگی هایی که در بالا ذکر کردم به شما کمک کرده و دیگر بتوانید به دکوراسیون خانه ای که همیشه می خواستید برسید.